piątek, 23 sierpnia 2013

Spread stały czy zmienny?

W dniu dzisiejszym postanowiłem się podzielić moimi spostrzeżeniami odnośnie przewagi spreadu stałego nad zmiennym. Impulsem do napisania tekstu jest historia mojego kolegi, który czekał z inwestycją aż spread wróci do racjonalnych rozmiarów, gdy wrócił-rynek już był tam, gdzie miał być, z tym, że bez mojego kolegi. Na wstępie dwie definicje dla lajków: 
Spread stały – stała różnica między cenami Bid i Ask, sytuacja na rynku w momencie otwarcia pozycji nie ma żadnego wypłytu na prowizję brokera, która jest zawsze taka sama.
Spread zmienny – rekomendowany przez większość brokerów typu Market Maker, ma to do siebie, że ciągle ulega zmianie w zależności od sytuacji panującej na rynku.


A teraz do rzeczy, z pewnością każdy z Was spotkał się z problemem, jakiego brokera wybrać, a gdy już zdecydował to stanął przed kolejnym dylematem– jakie konto? Spread stały czy zmienny? – niestety wiele ludzi uważa, że to w gruncie rzeczy nie ma znaczenia… błąd !
Analizowałem oferty kilkunastu brokerów, zarówno polskich, jak i zagranicznych, większość oferuje konto zarówno ze zmiennym, jak i stałym spreadem. Przeważnie zmienny spread jest rekomendowany przez domy maklerskie i właśnie oferta oparta na takiej prowizji robi wrażenie korzystniejszej. Bardzo dobre okazję do złożenia zlecenia bardzo często pojawiają się w momencie publikacji danych, na rynku duża zmienność, wolumen nagle rośnie, a wtedy pojawiają się prawdziwe żniwa dla brokerów. Spread potrafi rozjechać się do nierozsądnych rozmiarów, o ile przy otwarciu pozycji mamy po prostu kilkakrotnie więcej do nadrobienia i można się z tym pogodzić to szale goryczy przelewa sytuacja, gdy 20-pipsowy spread wycina Nam Stop Lossa, a po chwili wraca do normalnych rozmiarów, a rynek zawraca. Korzystając ze stałego spreadu jesteś pewni, że broker, zwłaszcza Market Maker, mocno nie dorobi sobie naszym kosztem.Co więcej, statystyki inwestycji na stałym spreadzie pokazują faktyczny poziom tradera, a na zmienny często będą wypaczone właśnie przez spread. 
Reasumując, stały spread pozwala skupić się Nam wyłącznie na skutecznych inwestycjach, perfekcyjne wejście na rynek będzie oparte wyłacznie na analizie rynku, a skaczący spread nigdy nie skomplikuje Nam sytuacji i nie zabierze ani grama naszej uwagi. 
Mam nadzieję, że rozwiałem wszelkie wątpliwości odnośnie rodzaju spreadu !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 

Sample text

Sample Text