niedziela, 14 lipca 2013

Niedzielny FX Raport

Tradycyjnie już tydzień zaczynam od kilku słów na temat rynku Forex. Czwartkowa konferencja FED-u niesamowicie osłabiła dolara, każdy kto miał długą pozycję mógł krótko po północy otwierać szampana. Na rynku złota za to całkowity spokój – negatywna korelacja z EUR/USD nie została potwierdzona – słabość metali szlachetnych trwa, a słabsze dane z chińskiej gospodarki spowodują dalszą przecenę dolara australijskiego.
Czwartkowa konferencja Ben Bernarke bardzo mocna osłabiła EUR/USD, rozstęp (różnica między high i low) stanowił 450 pipsów, średnio dziennie ceny rysują świeczkę o długości stu pipsów! Aby znaleźć podobną rozpiętość należy się cofnąć do czasu kryzysu finansowego z 2008 roku!
Po takich wydarzeniach musimy się zadać bardzo ważne pytanie – co dalej??? Dalsze osłabienie dolara w świetle wychodzenia z QE3 wydaję się bardzo mało prawdopodobne, a najbliższy tydzień przyniesie bardzo dużo danych makroekonomicznych oraz raport prezesa FED odnośnie półrocznego planu polityki monetarnej, sporo możliwości do impulsu dla rynkowych niedźwiedzi. Strona techniczna także faworyzuje amerykańską walutę – EUR/USD ma to do siebie, że lubi mocne korekty – osiągnięcia poziomu Fibo 61.8 są na porządku dziennym. A tutaj ten poziom co prawda został złamany, ale notowania bardzo szybko wróciły poniżej 1.317. Analizując także strukturę impulsów i korekt wydaję mi się, że możemy być tu świadkiem formacji głowy i ramion – proszę zwrócić uwagę na wykres, a modelowy zasięg tej formacji byłby około 1.20. Widzę dwie możliwości zachowania się w obecnej sytuacji.  Agresywni inwestorzy mogą już teraz otworzyć pozycję krótką i podzielić ją korzystając z MyFX Console. Pierwszy TP przy linii szyi, która może być bardzo długo broniona, a drugi już w miejscu potencjalnego zasięgu formacji, czyli około 1.202, a SL powyżej linii ramion – czyli zanegowania opisanej formacji. Z kolei bardziej ostrożni uczestniczy rynku powinni ustawić zlecenie Sell Stop kilka pipsów poniżej linii szyi. 

Od kilku tygodni poświęcam sporo czasu parze AUD/USD. Gorsze czasy dla chińskiej gospodarki bardzo osłabiają dolara australijskiego. Dla lajków – Australia i Chiny prowadzą handel między sobą na ogromną skalę, stąd korelacja kondycji chińskiej gospodarki z popytem na australijską walutę. Minister finansów Państwa Środka jednoznacznie powiedział, że spowolnienie gospodarcze jest w swojej początkowej fazie, więc przejście w fazę recesji jest nieuniknione. Obecny plan wzrostu gospodarczego w czasie tego roku wynosi 7%, wobec 7.5% jako planu pierwotnego. Jeden z moich kolegów, architekt, podczas pewnych wakacji dostał ofertę stażu w Chinach, po przyjeździe powiedział, że takie marnotrawienie w czasach ogólnego kryzysu wcześniej czy później się zemści. Historię jakie opowiadał są warte oddzielnego artykułu na temat chińskiej gospodarki i taki wkrótce się pojawi. Warto zwrócić także uwagę na zachowanie Banku Australii, Glenn Stevens, prezes BoA, twierdzi, że osłabienie waluty jest dobre dla gospodarki i oczekuje dalszych spadków! Czas na kilka słów na temat strony technicznej. Notowania obecnie poruszają się w kanale spadkowym, proszę zwrócić uwagę na trójkąt, z którego byliśmy świadkami wybicia w lutym tego roku, co prawda notowania wróciły do tej formacji, siły popytu nie miały jednak wystarczająco dużo siły, aby zanegować tę formację. Modelowy zasięg wynosi 0.8586. 

Bardzo mocny ruch na EUR/USD nie został zdyskontowany przez rynek złota. Po wielomiesięcznych wzrostach okazało się przewartościowane, a cena kruszcu obniżyła się o ponad 1/3. Wydobycie uncji złota to koszt około 1100 USD, przebicie tego poziomu będzie oznaczało spadek podaży – kopalnie przestają wydobywać, bo się nie opłaca, a popyt będzie rósł ze względu na niską cenę – nie trzeba tu doktoratu nauk ekonomicznych, aby stwierdzić, że trend musi się zmienić. Warto jednak pamiętać, że poziom 1100USD może nie być najlepszym punktem do otwarcia długiej pozycji – zbyt pewna informacja, która jest dostępna dla wszystkich może zostać wykorzystane przez rynkowe rekiny, które mogą doprowadzić do jeszcze dalszej przeceny w celu wycięcia SL. Proponuję ustawienie Buy Limit na 970USD. Z kolei w bliższym terminie przewiduję dalsze spadki. W przeciwieństwie do EUR/USD rynek XAU/USD lubi krótkie korekty, zwłaszcza poziomy Fibo: 23.6 i 38.2, obecnie rynek odbił się od poziomu 50 i czas na spadki. Siły podaży umacnia także prospadkowa formacja Gartley, widoczna na wykresie. Proponuję pozycję krótką z krótkim SL powyżej 1300USD za uncję i pozwolić zyskom rosnąć. 

Najbliższy tydzień to ogromna dawka danych makroekonomicznych, polecam śledzenie kalendarza ekonomicznego na bieżąco – na pewno pojawi się wiele nowych impulsów. Życzę powodzenia !



Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 

Sample text

Sample Text